Opony – dlaczego są tak kluczowym elementem naszego samochodu?

Kiedy w gronie kierowców zapytamy co według nich jest najważniejszym elementem naszego samochodu i co odpowiada za bezpieczeństwo to z pewnością każdy odpowie że są to hamulce. Jest to oczywiście prawdą, jednak wielu z nas zapomina o tak ważnych elemencie jakim są opony. Nie każdy jest w stanie zapamiętać, że należy je dwa razy w sezonie wymieniać, a co dopiero jeśli chodzi o zrozumienie aspektów związanych z ich eksploatacją.

Jakie opony wybrać do swojego samochodu?

Na rynku jest mnóstwo firm produkujących setki modeli opon. Praktycznie każda z nich ma inne właściwości i sprawdza się w innych warunkach. Nie wspominamy tutaj nawet o podstawowym podziale, jakim jest podział na opony letni i zimowe. Do najważniejszych współczynników należą m.in. indeks nośności, indeks prędkości, głośność, a także wpływ na spalanie paliwa i stopień przyczepności na mokrej jezdni.

Wymiana opon

Podstawowe parametry opon

Indeks nośności mówi nam, jakie maksymalne obciążenie jest w stanie znieść dana opona. Nie możemy założyć opony o niskim indeksie nośności do ciężkiego auta typu SUV lub do samochodu ciężarowego. Kolejnym ważny aspektem, zwłaszcza dla osób podróżujących autostradami jest indeks prędkości. Prezentuje on maksymalną prędkość, którą możemy bezpiecznie rozwinąć na danej oponie.

Jak często wymieniać opony?

W rzeczywistości nie da się jednoznacznie powiedzieć jak często powinno się wymieniać opony. Przeważnie jest to okres kilku lat oraz kilkudziesięciu tysięcy km, jednak wartości te zależne są głównie od warunków, w jakich dane opony pracują, a także od jakości ich wykonania i twardości użytej do produkcji mieszanki gumowej.

Warto również zwrócić uwagę na producenta danego modelu opon. Jej bieżnik jest jedynym miejscem, w którym prowadzony przez nas pojazd dotyka jezdni i właśnie dlatego powinniśmy pamiętać, że przy wyborze ogumienia kluczową sprawą jest jakość, a nie cena. Każdy prawdziwy kierowca powinien zrozumieć, że od tego zależy bezpieczeństwo jego, jego pasażerów oraz innych użytkowników dróg!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.