Czy pneumatyka zdetronizuje narzędzia elektryczne?

Narzędzia pneumatyczne regularnie zyskują kolejne części rynku narzędzi, zastępując przy wielu zadaniach urządzenia elektryczne. Z czego wynika rosnące zainteresowanie sprzętem pneumatycznym? Dlaczego warto z niego korzystać? Czy to tylko chwilowy trend, czy w przyszłości urządzenia tego typu będą spotykane coraz częściej?

Jak działają narzędzia pneumatyczne?

Wszelkie urządzenia pneumatyczne, w tym również narzędzia ręczne, jako nośnik energii wykorzystują sprężone powietrze. Zbędne jest w tym przypadku wykorzystywanie jakiegokolwiek paliwa w postaci np. ropy czy benzyny. Ażeby narzędzie pneumatyczne zadziałało, niezbędne jest podłączenie go do sprężarki. Jest to urządzenie zmniejszające objętość powietrza, które następnie przenoszone jest do urządzenia, gdzie wprawia w ruch odpowiedni mechanizm. Do najważniejszych zalet narzędzi pneumatycznych należą:

  • ekologiczność – ze względu na brak wykorzystania jakiegokolwiek paliwa, do atmosfery nie są emitowane żadne spaliny.
  • niskie koszty eksploatacji – wytworzenie sprężonego powietrza jest relatywnie tanie, jeśli porówna się je choćby do wytworzenia energii elektrycznej
  • lekkość – zwykle narzędzia pneumatyczne są o wiele lżejsze niż narzędzia elektryczne
  • bezpieczeństwo – urządzenia pneumatyczne nie iskrzą, przez co korzystanie z nich nie grozi pożarem, ani też zrobieniem krzywdy sobie samemu
  • łatwa obsługa – zarówno włączenie, jak i późniejsze korzystanie z narzędzi pneumatycznych jest niezwykle proste, przez co urządzenia te są przeznaczone również dla amatorów.

pneumatyka Landefeld

Przyszłość narzędzi pneumatycznych

Wydaje się, że w najbliższych latach narzędzia pneumatyczne nie tylko nie stracą popularności, ale wręcz ją zwiększą. Skąd takie przewidywania? Głównym argumentem przemawiającym na korzyść pneumatyki jest ekologia. Dzisiaj staje się ona coraz ważniejsza dla ludzi na całym świecie. Społeczeństwa zdają sobie sprawę, iż konieczne jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Narzędzia pneumatyczne należy natomiast uznać za zdecydowanie najbardziej ekologiczne. Ponadto, z pewnością na wzrost popularności narzędzi pneumatycznych będzie miała znaczenie niska cena eksploatacji tych urządzeń. Paliwa są coraz droższe, również ceny energii elektrycznej rosną, natomiast w pneumatyce wykorzystuje się tylko powietrze.

Jeżeli korzystanie z narzędzi wykorzystujących sprężone powietrze ma być opłacalne i wygodne, należy wybierać sprzęt najwyższej jakości. Na uznanie zasługuje z pewnością pneumatyka Landefeld. Mowa o niemieckiej firmie, której produkty są dziś znane na całym świecie z dużej wydajności i trwałości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.