Czemu zakup alkomatu to dobry pomysł i jak go wybrać?

Jazda pod wpływem alkoholu, niezależnie od tego czy kierujemy samochodem, bądź też jedziemy rowerem, jest niedopuszczalna ze względu na zagrożenie sprawiane sobie oraz innym uczestnikom ruchu. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy możemy już prowadzić pojazd jest zakup alkomatu.

Dlaczego warto zainwestować w alkomat do użytku prywatnego?

Każdy kierowca z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, iż nigdy nie powinien jeździć po alkoholu. Niestety, często zdarzają się sytuacje, że konieczne jest udanie się w podróż np. dzień po imprezie lub po udanym weekendzie. Pojawia się wtedy dylemat: czy można już prowadzić samochód? Jazda „pod wpływem” skutkuje bowiem nie tylko zabraniem prawa jazdy i karą pozbawienia wolności, lecz również może stwarzać niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu. Rozsądnym rozwiązaniem jest zatem kupno alkomatu do użytku prywatnego, który udzieli odpowiedzi na pytanie, czy można już usiąść za kierownicą. Większość kierowców doskonale wie, gdzie znaleźć profesjonalny warsztat samochodowy, nie każdy jednak wie, gdzie można zaopatrzyć się w miarodajny, dobrej jakości alkomat. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, których pomiary cechują się zadowalającą trafnością oraz posiadają stosowne atesty. Zakupu dokonać można w sklepach stacjonarnych lub online.

Jak wybrać odpowiedni alkomat?

Wybór odpowiedniego alkomatu może być nie lada wyzwaniem. Do wyboru mamy dziś alkomaty półprzewodnikowe, elektrochemiczne oraz spektrometryczne. Wiele osób zwraca uwagę także na cenę urządzenia. Nie powinna być ona jednak decydującym kryterium, czasami bowiem lepiej zainwestować trochę więcej i kupić sprzęt, który spełniał będzie  wszystkie nasze oczekiwania. Zdecydować się można również na jednorazowe testy trzeźwości. Dostępne są one nawet w małych sklepach i stacjach paliw, a ich ceny wynoszą często nie więcej niż kilka złotych. Na co jednak zwrócić uwagę, jeżeli zdecydujemy się na bardziej profesjonalne urządzenie?:

  • Marka sprzętu – warto postawić na alkomaty znanych producentów, którzy zajmują się dystrybucją urządzeń wśród komisariatów policji. Wyspecjalizowane w tej branży firmy wystawiają certyfikaty oraz gwarancje. Lepiej unikać tanich podróbek, sprzedawanych m.in. na nieznanych aukcjach internetowych.
  • Czytelny wyświetlacz – wyniki pomiaru muszą być czytelne oraz w pełni zrozumiałe dla użytkownika.
  • Możliwa ilość pomiarów – alkomaty są urządzeniami, które od czasu do czasu wymagają kalibrowania. Warto wziąć pod uwagę kwestię tego, jak częsta jest ta potrzeba w przypadku danego alkomatu, zależnie od tego, jak często zamierzamy korzystać ze sprzętu.
  • Części oraz funkcje dodatkowe – alkomaty wymagają okresowej wymiany ustników. Można również znaleźć urządzenia posiadające takie funkcje dodatkowe, jak m.in. wskaźnik poziomu naładowania akumulatora, pamięć oraz pasywny tryb pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.