Sprzęgło dwumasowe, czy sztywne koło zamachowe. Co jest lepsze dla naszego samochodu?

Rynek motoryzacyjny stale się zmienia, producenci walczą o każdego klienta starając się, by ich samochody oferowały jak najwięcej w możliwie najkorzystniejszej dla kierowcy cenie. Wszelkie systemy, udogodnienia oraz usprawnienia powodują, że auta stają się coraz szybsze, bezpieczniejsze oraz wygodniejsze od modeli produkowanych dawniej. Jednym z popularnych elementów wyposażenia samochodu mającym realny wpływ na wygodę prowadzenia jest dwumasowe koło zamachowe.

Sprzęgło dwumasowe, czy sztywne koło zamachowe. Co jest lepsze dla naszego samochodu

Rodzaje sprzęgła montowane w samochodach osobowych

Każdy samochód, niezależnie od rodzaju wykorzystanego napędu musi być wyposażony w sprzęgło. Jest to element, który pozwoli na chwilowe odłączenie silnika od skrzyni biegów oraz pozostałych elementów napędowych, w celu zmiany przełożenia lub płynnego ruszenia samochodem z miejsca. Obecnie w wypadku samochodów wyposażonych w silniki spalinowe oraz skrzynie manualne wykorzystuje się dwa rodzaje sprzęgieł. Pierwsze to sprzęgła klasyczne jednomasowe, natomiast drugie dwumasowe. Popularna dwumasa początkowo była montowana tylko i wyłącznie w samochodach wyposażonych w silniki diesla i zapobiegała przenoszeniu wibracji pochodzących z silnika. Obecnie rozwiązanie to znajdziemy w praktycznie każdym silniku.

Czy można zamienić dwumasę na jednomas?

Odpowiedź w tym wypadku nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego jaki silnik oraz skrzynię biegów posiadamy w swoim samochodzie. Często można spotkać się z przypadkami, gdzie po wymianie dwumasy na klasyczne koło zamachowe drgania oraz dźwięki przenoszone do kabiny stają się bardzo uciążliwe. Oprócz tego zastąpienie tłumika drgań skrętnych jednomasowym kołem zamachowym może w wielu wypadkach spowodować uszkodzenia innych podzespołów naszego samochodu, takich jak skrzynia biegów.

Jakie są koszty wymiany sprzęgła w naszym samochodzie?

Obecnie sprzęgła dwumasowe montowane są w wielu modelach oraz wersjach samochodów. Jest to podyktowane wymaganiami klientów dotyczącymi komfortu poruszania się takimi pojazdami. Nie wiele osób ma jednak świadomość kosztów, które związane są z wymianą lub naprawą tego rodzaju sprzęgła w samochodzie. Koszt samych części sięga często kilku tysięcy złotych. Im nowszy samochód posiadamy, tym nowocześniejsze i droższe rozwiązania są w nim zastosowane.

Jeśli nasz samochód wyposażony jest w sprzęgło dwumasowe to warto zadbać o jego stan i trwałość, dzięki czemu będziemy mogli przez dłuższy czas bezproblemowo z niego korzystać. Każde uszkodzenie tego podzespołu wiąże się ze znacznymi kosztami. Jeśli poszukujesz części sprzęgła do swojego samochodu to koniecznie sprawdź ofertę sklepu Nowe Sprzęgła. Znajdziesz tam szeroki wybór elementów przeznaczonych do samochodów różnych marek. Życzymy szerokiej drogi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.