Rodzaje tuningu samochodowego

Tuningowanie samochodu nie należy do najprostszych rzeczy. Najlepszym tego dowodem jest masa niewłaściwie przerobionych samochodów, podróżujących na co dzień po drogach. Przed zabraniem się za modyfikowanie własnego pojazdu czasem warto zaczerpnąć opinii fachowców.

Wyróżniamy dwa rodzaje tuningu – tuning mechaniczny i optyczny. Tuning mechaniczny polega na modyfikowaniu silnika samochodowego oraz pozostałych części odpowiedzialnych za osiągi pojazdu w celu zwiększenia jego wydajności. Najczęściej takim zabiegom poddawany jest silnik, układ napędowy oraz paliwowy. Istnieje wiele sposobów na skuteczny tuning samochodu, który zwiększy jego moc oraz moment obrotowy. Wśród najpopularniejszych czynności możemy wyróżnić między innymi wymianę wałka rozrządu na sportowy, zastosowanie filtra powietrza o zwiększonej przepustowości, zamocowanie tłumika o obniżonym poziomie przepływu spalin oraz zmianę faz rozrządu. Pamiętajmy, że często wymiana jednego elementu wiąże się z wymianą pozostałych. Większość części samochodowych jest ściśle ze sobą powiązanych, dlatego przy każdej wymianie powinniśmy się poradzić specjalisty. Nieumiejętne zastosowanie tłumika o zbyt niskim poziomie przepływu spalin może blokować płynne działanie układu wydechowego, a to może doprowadzić do poważnych usterek.

Drugim typem tuningu samochodu jest tuning optyczny. W tym elemencie niezwykle łatwo o przerost formy nad treścią. Często na drogach spotykamy stare generacje przede wszystkim VW Golfów, które są wyposażone w kosmiczne spoilery i felgi wyglądające jak bębny od pralki. Tuning optyczny powinien wbrew pozorom być delikatny. Obniżone zawieszenie, delikatnie przyciemnione szyby samochodowe oraz niewiele większe felgi przyniosą efekt końcowy, z którego powinniśmy być zadowoleni. W przypadku tuningu wizualnego również warto zasięgnąć opinii innych osób. Najlepsze spojrzenie na sytuację da nam porada osób, których nie znamy i które do tej pory nie widziały naszego samochodu. Zawsze mamy możliwość zamieszczenia zdjęć naszego pojazdu wraz z proponowanym dodatkiem na forach internetowych. Warto również przeglądać aktualne ogłoszenia motoryzacyjne, w których poszczególne osoby bądź firmy zamieszczają oferty odsprzedaży poszczególnych części oraz oferują pomoc przy ich montażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.