Wymiana części samochodowych. Zestawienie, które powinien znać każdy właściciel pojazdu

Przedwczesne zużycie oraz niespodziewane usterki poszczególnych części samochodowych bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy. Warto pamiętać, że awarie stanowią zagrożenie nie tylko dla kierowców i pasażerów, ale również dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też tak ważna jest regularna diagnostyka i w razie konieczności wymiana części eksploatacyjnych w samochodzie. Które z nich najczęściej podlegają wymianie i co jest tego przyczyną?

Konieczność wymiany poszczególnych części zachodzi w sytuacji, gdy przebieg auta przekroczy wskazane przez producenta wartości (interwały) lub gdy przegląd techniczny wykaże ich zużycie. Poszczególne podzespoły samochodowe w wyniku eksploatacji pojazdu ulegają zużyciu, dlatego ich prawidłowe funkcjonowanie obliczone jest na ściśle określony czas. Po minięciu wyznaczonego przez producenta „okresu przydatności”, zużyte części muszą zostać obowiązkowo wymienione. Aby skłonić kierowców do przestrzegania owych wytycznych, wprowadzono obowiązek przeprowadzanie a każdym samochodzie okresowych kontroli technicznych, które mają na celu wychwycenie nie tylko wszelkich awarii, ale i zaniedbań w zakresie wymiany części.

Wymiana ze względu na stopień eksploatacji

Stan techniczny pojazdu możliwy jest do zdiagnozowania w pełni wyłącznie podczas badania technicznego. Dotyczy to również niektórych części samochodowych, takich jak:

  • elementy układu hamulcowego,
  • części układu zawieszenia,
  • elementy układu klimatyzacji,
  • amortyzatory,
  • pasek alternatora.

Wymiana bez względu na przebieg pojazdu

Jest jednak kilka części samochodowych, których wymiana będzie konieczna bez względu na stopień eksploatacji samochodu. Należą do nich:

Okresowej wymianie podlegają również:

  • oleje samochodowe,
  • płyny w układzie chłodzenia.

Uwaga! W przypadku zakupu samochodu używanego, wskazane powyżej części samochodowe i płyny eksploatacyjne należy wymienić bez względu na zapewnienia poprzedniego właściciela, chyba że dysponuje on dowodem ich wymiany.

Bagatelizowanie konieczności wymiany niektórych części samochodowych może prowadzić do trwałego uszkodzenia poszczególnych układów, co niesie za sobą znacznie większe koszty naprawy. Aby więc uniknąć komplikacji na drodze i niepotrzebnych wydatków, zawsze przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących wymiany auto części.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.