5 zasad, o których trzeba pamiętać podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych

Jesień i zima to pory roku, które potrafią zaskoczyć zmiennością warunków atmosferycznych. Jest to bardzo problematyczne zwłaszcza dla kierowców, którzy w takiej sytuacji muszą wykazać się większą koncentracją i wyjątkowymi umiejętnościami panowania nad pojazdem. Jak skutecznie sobie radzić w niekrzyskich warunkach drogowych?

Wydaje się, że bardzo ważne jest tu doświadczenie kierowcy, jego staż za kierownicą. W rzeczywistości jednak istotne znaczenie ma przestrzeganie zasad właściwych dla jazdy w niekorzystnych warunkach pogodowych.

  • Prędkość.

Nadrzędną zasadą jazdy w każdych niekorzystnych warunkach atmosferycznych jest dostosowanie prędkości do sytuacji panującej na drodze. Dlatego zawsze lepiej jest zwolnić, aby mieć więcej czasu na bezpieczne reagowanie i manewrowanie.

Dostosowując prędkość jazdy do warunków drogowych, warto pamiętać o zachowaniu większej odległości względem pojazdu jadącego z przodu. Zapewni to odpowiednią drogę do hamowania, które na mokrej, śliskiej i zaśnieżonej powierzchnie jest trudniejsze.

  • Ogumienie.

Letnie opony powinny zostać zmienione na zimowe w chwili, gdy średnia temperatura spada poniżej 7°C. Wynika to z tego, że mieszanka zastosowana w oponach letnich przy niższych temperaturach traci elastyczność i staje się bardziej sztywna. Opony zimowe w niskich temperaturach wykazują elastyczność, w związku z czym zapewniają przyczepność w trudnych warunkach atmosferycznych. Zmieniając opony, obowiązkowo trzeba sprawdzić ich ciśnienie, ponieważ niższe od zalecanego zwiększa ryzyko wystąpienia zjawiska tzw. aquaplaningu. Trzeba również mieć na uwadze stan bieżnika, ponieważ zbyt płytki nie zapewnia dostatecznej przyczepności i bezpieczeństwa.

  • Widzialność.

Ograniczenie widoczności spowodowane jest opadami (deszczu lub śniegu),zachmurzeniem i szybko zapadającym zmrokiem. Dodatkowym utrudnieniem jest brudna woda pryskająca spod kół innych samochodów wprost na przednią szybę. Dlatego trzeba zadbać o sprawne wycieraczki, a w momencie, gdy tylko szyba zostanie zachlapana, należy natychmiast je uruchomić. Pomocny w tym przypadku może być czujnik deszczu, który automatycznie je uruchamia, jak tylko wykryje określone ilości kropli. Warto też pamiętać o uzupełnieniu płynem do czyszczenia szyb zbiornika spryskiwacza.

Kłopotliwa w okresie jesienno-zimowym jest również para osiadająca na wewnętrznej stronie szyb po wejściu do kabiny pojazdu. Problem można rozwiązać, kierując na zaparowane szyby silny podmuch ciepłego powietrza. Tym samym, niezbędne jest dokonanie przeglądu systemu wentylacji i klimatyzacji, w tym drożności kanałów systemów.

  • Oświetlenie.

Okres jesienno-zimowy to zdecydowanie gorsza widzialność spowodowana opadami, ale też zachmurzeniem i szybko zapadającym zmrokiem. W związku z tym, konieczne jest sprawdzenie jakości świateł przeciwmgielnych, drogowych i mijania, a także prawidłowe ich stosowanie. Należy pamiętać, że zarówno światła przeciwmgielne, jak i drogowe oślepiają kierowców, dlatego należy je wyłączać, gdy z naprzeciwka nadjeżdża pojazd, zastępując światłami mijania. Aby zapewnić skuteczność świateł kasetonowych, zalecane jest czyszczenie kloszy płynem do szyb w celu usunięcia zabrudzeń.

Źródło informacji: http://www.safter.pl/

safter

1 komentarz

  1. Bardzo przydatne rady. Warto też zwrócić uwagę za filtry w szkłach kontaktowych które ułatwią nam prowadzenie pojazdów. Filtr fotochromowy np: przyciemnia szkła przez co nie oślepi nas słońce podczas jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.