Klucze pneumatyczne – niezbędne narzędzia warsztatowe

W profesjonalnym warsztacie, niezależnie od profilu jego działalności, klucze pneumatyczne zdają się niezbędne. Do czego służą tego typu urządzenia i dlaczego są tak potrzebne? Czym cechują się klucze i inne narzędzia pneumatyczne? Jak wybierać klucze, aby być z nich zadowolonym?

Czym jest klucz pneumatyczny?

Na rynku jest dziś dostępnych wiele kluczy pneumatycznych, jednak zadanie każdego z nich jest dosyć podobne. Przede wszystkim klucze pneumatyczne w warsztacie służą do odkręcania, bądź też wkręcania śrub. Zapewniają one mocne wkręcenie śruby, które zapewnia stabilność danej konstrukcji. Natomiast jeżeli chodzi o odkręcanie śrub, klucz pneumatyczny jest niezbędny, gdy śrubokręt, a także klasyczna wkrętarka okazują się bezradne. Klucze, o których mowa wykorzystują do wytworzenia energii układ pneumatyczny. Tym samym działają one pod warunkiem, że zostaną podłączone do sprężarki zapewniającej dostęp do sprężonego powietrza. Wygenerowana w ten sposób energia sprawia, iż momenty obrotowe są wyższe niż w przypadku zwykłej wkrętarki, a co za tym idzie, urządzenie posiada większą moc.

klucze pneumatyczne w warsztacie

Mechanizm działania kluczy pneumatycznych

Jak wspomniano, klucz jest podłączany do sprężarki, która to zwiększa ciśnienie powietrza. Następnie jest ono wtłaczane do urządzenia, a konkretnie do cylindra, gdzie wprawia w ruch wirnik. Ten natomiast napędza wał napędowy oraz pozostałe elementy znajdujące się w urządzeniu. Wskutek tego działania dochodzi do przyspieszenia ruchu powietrza w urządzeniu, a dzięki temu do wzrostu momentu obrotowego.

Bezpieczeństwo i prosta obsługa

Powyżej przedstawiono pokrótce, jak działają klucze wykorzystywane do wkręcania oraz wykręcania śrub. Niemniej jednak w podobny sposób funkcjonują również inne narzędzia, napędzane np. elektrycznie. Dlaczego zatem to właśnie klucze pneumatyczne w warsztacie są dziś tak powszechne?

Wykorzystywane w warsztacie klucze pneumatyczne to przede wszystkim bardzo bezpieczne urządzenia. Ze względu na sposób działania, nie generują one iskier, zatem nie ma zagrożenia zranieniem. Ponadto, brak iskier niweluje ryzyko wybuchu w warsztatach, w których obecny jest gaz. Co więcej, popularność kluczy pneumatycznych w warsztacie wynika również z wygody użytkowania tego urządzenia, wynikającej choćby z jego niewielkiej wagi i skromnych rozmiarów.

Jak wybrać optymalne klucze pneumatyczne do warsztatu?

Kluczową kwestią podczas wyboru kluczy pneumatycznych jest moment obrotowy, gdyż to od niego zależy moc urządzenia. Tym samym im wyższy moment obrotowy, tym większa moc urządzenia, a zatem większe są jego możliwości. Mocniejszym kluczem można odkręcać silniej zakręcone śruby. Ponadto, warto również zwracać uwagę na producenta klucza. Renomowani producenci dają bowiem długą gwarancję, w ramach której naprawiają lub wymieniają urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.