Usuwanie rys z lakieru samochodu

Wszyscy kierowcy pragną utrzymywać swój pojazd w jak najlepszym stanie technicznym i wizualnym. Niestety nie wszystkim się to udaje. Niejednokrotnie zdarza się, że ktoś nieumiejętnie dostawił swój samochód do naszego, a następnie obił drzwiami nasz pojazd podczas wysiadania pozostawiając rysę. W jaki sposób możemy usunąć zarysowania bez konieczności odwiedzin warsztatu samochodowego?

W niektórych przypadkach okazuje się, że niestety nie obejdzie się bez wizyty u lakiernika. Wszystko zależy od rodzaju i głębokości rysy. Powierzchowną rysę jesteśmy w stanie spolerować we własnym zakresie nie zostawiając żadnych skutków ubocznych. Gdy rysa sięga do białej warstwy lakieru nie będziemy w stanie jej skutecznie usunąć, gdyż takie próby mogą skończyć się widocznymi śladami. W takim przypadku pozostaje nam jedynie wizyta u lakiernika, która w zależności od ilości rys oraz ich ulokowania kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Najskuteczniejszą metodą usuwania rys jest ich lakierowanie. Jest to jednak niezwykle droga metoda. Cena jest uzależniona od miejsca zarysowania, które chcemy lakierować. Niekiedy koszta sięgają nawet tysiąca złotych co wydaje się skrajnie niekorzystne w przypadku tańszych samochodów. Musimy się liczyć również z tym, że nowy lakier może nie zlewać się idealnie z naszym dotychczasowym kolorem. W przypadku starszych samochodów oraz mniejszych rys jedyne rozsądne rozwiązanie to polerowanie. W zależności od firm środki do woskowania czy polerowania lakieru samochodowego kosztuje kilkadziesiąt złotych i wszelkich napraw związanych z tym środkiem możemy dokonać we własnym zakresie. Istnieją również inne zestawy naprawcze, przy użyciu których możemy usunąć rysę na własną rękę składające się ze specjalistycznych kredek bądź pędzelków. Takie rozwiązanie jest niestety tylko i wyłącznie tymczasowe, gdyż wszyscy producenci zgodnie stwierdzają, że po kilku wizytach na myjni samochodowej wszystkie rysy zamalowane w ten sposób wyjdą na wierzch.

Łatwo możemy zauważyć, że wraz z postępem technologicznym na rynku motoryzacyjnym powstaje coraz większa liczba specjalnych środków, które docelowo mają pomóc nam w zamaskowaniu rys na lakierze samochodu. Mimo wszystko żaden z dostępnych środków na rynku motoryzacyjnym nie jest w stanie nam zastąpić wizyty u lakiernika i nie sprawi, że rysa w cudowny sposób zniknie, a pamięć o niej zaginie.

komentarze 2

  1. Na małe ryski, wręcz ryseczki są skuteczne pasty, typu tempo, jednak troszkę większe zarysowania czy zadrapania to już lepiej usuwać w dobrym serwisie lakierniczym. Według mnie lepiej dmuchać na zimne i nie kombinować samemu, bo to się może źle skończyć. W Warszawie mogę polecić serwis Naprawy-Nadwozi.pl z Targówka, gdzie sam zajeżdżam w takich sytuacjach podbramkowych.

  2. Wszelakie woski i kredki są rozwiązaniami na chwilkę. Po tygodniu rysy znów widać choćbyś kupił najdroższy dostępny specyfik. A jeżeli chcesz to zrobić trwale to jedynie polerowanie pastą polerską (jeśli jest jeszcze co spolerować) albo nowy lakier (u lakiernika albo samemu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.