Jak prawidłowo eksploatować skrzynię biegów?

Awarie skrzyń biegów przeważnie kończą się kosztownymi naprawami. Warto zatem wiedzieć jak prawidłowo eksploatować skrzynię biegów tak, aby maksymalnie wydłużyć jej okres żywotności.

Jednym z najważniejszych elementów manualnej skrzyni biegów jest oczywiście sprzęgło. Prawidłowa eksploatacja i właściwa obsługa tej części jest niezwykle istotna. Zbyt częste korzystanie z pedału sprzęgła może realnie skrócić żywotność tej części, niekiedy nawet o kilkadziesiąt procent. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szybkich zmian biegów na tzw. półsprzęgle. Wówczas znacznie szybciej zużywają się synchronizatory, co w przyszłości może doprowadzić do problemów przy zmianach biegów.

Warto pamiętać, że awarie skrzyni biegów nie następują w jednej chwili, a w zdecydowanej większości przypadków są konsekwencją nieodpowiedniej eksploatacji na przestrzeni tysięcy kilometrów. W wielu przypadkach usterki skrzyni biegów powstają w wyniku wycieku oleju przekładniowego. Oczywiście przeglądu skrzyni biegów możemy dokonać we własnym zakresie, zaoszczędzimy wówczas kilkaset złotych, jakie za taki zabieg musielibyśmy zapłacić w warsztacie. Podobnie jest w przypadku zakupu ewentualnych części. Warto zwracać uwagę na używane części skrzyni biegów (np. http://www.autoparto.pl/skrzynia-biegow/), które niekiedy są wyraźnie tańsze od nowych zamienników, a jeśli trafimy na części w dobrej kondycji to będą one nam w stanie posłużyć przez wiele tysięcy kilometrów.

Równie istotne jest dbanie o regularne wymiany oleju przekładniowego. Wielu kierowców twierdzi, że olej przekładniowy jest płynem eksploatacyjnym, który nie podlega okresowej wymianie. Nawet jeśli twierdzą tak producenci samochodowi, to mimo wszystko wraz z upływem czasu olej przekładniowy traci swoje pierwotne właściwości przez co warto zatroszczyć się o jego wymianę. Czynność tą powinno się powtarzać średnio co 40-60 tys. km. Przy zakupie nowego oleju należy zwrócić uwagę na jego specyfikacje – ważne, aby był dedykowany do naszego pojazdu.

Jak zatem maksymalnie wydłużyć okres eksploatacyjny skrzyni biegów? Przede wszystkim przy zmianie biegów sprzęgło należy wciskać do końca. Ponadto pilnujmy regularnych wymian oleju przekładniowego oraz kontrolujmy zużycie poszczególnych elementów całego układu. Starajmy się w miarę możliwości dopasować odpowiedni bieg do prędkości samochodu – zbyt niskie obroty są w stanie doprowadzić do szybszego zużycia się sprzęgła. Ewentualnych napraw dokonujmy wyłącznie w sprawdzonych warsztatach i korzystajmy wyłącznie z renomowanych części, niekoniecznie nowych. Renomowane używane części skrzyni biegów można znaleźć na giełdzie części używanych AutoParto.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.