Felgi samochodowe – eksploatacja

Felgi samochodowe w połączeniu z oponami są jedynymi elementami samochodu, które mają bezpośrednią styczność z jezdnią. Jest to główny powód, dla którego powinniśmy poświęcić odpowiednią ilość czasu na dobór najlepszych możliwych felg.

Główny podział felg samochodowych wynika z materiałów z jakich są wykonane. Wyróżniamy felgi stalowe oraz aluminiowe. Felgi aluminiowe są droższe od stalowych odpowiedników ze względu na lekkość, jakość wykonania oraz wygląd zewnętrzny. Inaczej konserwuje oraz pielęgnuje się felgi stalowe, a inaczej aluminiowe.

Na rynku istnieje wiele preparatów, które mają służyć do pielęgnacji felg. Powinniśmy zwracać uwagę na nie zwłaszcza zimą, gdy felgi w aucie są narażone na skrajnie niskie temperatury oraz trudne warunki drogowe wynikające z błota pośniegowego, soli oraz piasku. Preparaty ochronne nie są drogie, a solidne i sprawdzone środki można nabyć nawet na stacjach benzynowych w cenach wynoszących kilkadziesiąt złotych. Do czyszczenia felg używajmy jedynie specjalnych środków, które są do tego przeznaczone. Niektóre chemikalia często zawierają szkodliwe substancje żrące, które mogą trwale uszkodzić nasze felgi.

Pamiętajmy również o umiejętnym dobieraniu felg. Założenie zbyt dużych może przyczynić się do ocierania kół o karoserię samochodową. Po założeniu nowych opon warto uprzednio przetestować samochód. Auto będzie się inaczej spisywało przy różnych obciążeniach; niekiedy ocieranie zacznie występować dopiero podczas wchodzenia w ostre zakręty. Po zauważeniu takiego dyskomfortu powinniśmy niezwłocznie wymienić felgi na o co najmniej cal mniejsze. Przed zakupem zwróćmy uwagę na wszystkie parametry felg. Większość użytkowników patrzy jedynie na średnicę oraz rozstaw otworów montażowych. Ponadto warto zwrócić uwagę również między innymi na ich szerokość, średnicę osadzenia w piaście oraz tzw. „offset”. Dopiero po spełnieniu wszystkich wymagań możemy bez większych obaw zamontować nowe felgi. Do montażu używajmy jedynie specjalnie przeznaczonych do tego śrub, które powinny znajdować się w zestawie z felgami. Pamiętajmy, że śruby nawet takiego samego rozmiaru mogą mieć inne gwintowanie. Może to doprowadzić do odkręcenia się koła podczas jazdy, co stworzy niezwykle niebezpieczną sytuację na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.