Świece żarowe – eksploatacja

Stan świec żarowych może mieć kluczowy wpływ na uruchomianie silnika wysokoprężnego zimą. Jak prawidłowo eksploatować świece żarowe, aby nie mieć problemów z porannym rozruchem samochodu?

Głównym zadaniem świec żarowych jest podwyższenie temperatury w komorze spalania w celu płynniejszego samozapłonu oleju silnikowego. Jeżeli w komorze spalania będzie panowała zbyt niska temperatura to uruchomienie silnika może być niemożliwe. O stopniu zużycia świec zapłonowych przeważnie dowiadujemy się gdy temperatury zaczynają spadać w okolice 0 stopni Celsjusza. Zużycie świec objawia się często wydłużonym okresem „kręcenia” silnika potrzebnym do uzyskania samozapłonu. W niektórych przypadkach może objawiać się również nierówną pracą jednostki napędowej w związku z brakiem uzyskania zapłonu we wszystkich cylindrach. Jednym z symptomów może być także zwiększone dymienie z rury wydechowej.

Jak często należy wymieniać świece żarowe? Producenci samochodów nie wyznaczają konkretnego przebiegu. Mimo wszystko zdecydowanie należy je skontrolować w przypadku wystąpienia powyższych symptomów. Na szybsze zużycie świec zapłonowych ma wpływ eksploatacja auta. Jeżeli samochód był eksploatowany wyłącznie w mieście (co oznacza większą ilość uruchomień silnika) to świece żarowe zużyją się szybciej niż w przypadku auta przeznaczonego do innych celów. Oprócz tego ogromne znaczenie ma jakość stosowanego paliwa – zwłaszcza, że silniki diesla (głównie te z wtryskiem bezpośrednim) są wyjątkowo wrażliwe na zły olej napędowy.

Jak wybrać najlepsze świece zapłonowe dedykowane do naszego auta? Świece pomiędzy sobą różnią się technologią wykonania oraz parametrami pracy. Jednak głównymi czynnikami, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze świec zapłonowych jest marka oraz model samochodu, rocznik, a także oznaczenie silnika. Świece żarowe to stosunkowo tanie części samochodowe. Ich cena w dużej mierze zależy od technologii wykonania oraz od producenta części. Oczywiście świece żarowe będą znacznie droższe w Autoryzowanych Stacjach Obsługi (łącznie z kosztami wymiany), dlatego niekiedy warto rozejrzeć się po sklepach motoryzacyjnych oferujących wysokiej jakości części zamienne.

Autor poleca sklep: http://www.noweczesci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.